תמרור הוריה לנתיב רב-שימושי. הצעה

במסגרת הפעימה השניה בתחבורה הציבורית, שמתחילה בסוף השבוע הקרוב (בראשון ביולי), הנתיב הימני ביותר של רחוב אבן גבירול הוסב לנתיב תחבורה ציבורית, לפחות למשך מספר שעות ביום. במסגרת ההסבה הזו, הותקנו שלטים חדשים שמורים על השעות שבהם מותר לחנות, או לפרוק סחורה, או לנסוע, רק אם אתה אוטובוס:

הנהג באמת צפוי לקרוא את כל זה תוך כדי נהיגה?!
תמונה מקרוב על שני התמרורים:

מתי זה נתצ

אז על מנת להבין אם ומתי מותר לחנות או לעצור בנתיב הזה, צריך לקרוא מגילות שלמות, למצוא את היום שרלוונטי, ואז את השעה הרלוונטית: על הנהג לקרוא 2 תמרורים, להבין מכל הטקסט הזה איפה הוא נמצא מבחינת זמנים, וכל זאת, בזמן שהוא מאט, אם לא עוצר, את התנועה שמאחוריו.

מאחר והשימוש הנפוץ בתמרורים הוא בסגנון של “אני כאן עכשיו, איך עלי לנהוג?”, החלוקה לפי חניה, פריקה ונת”צ אינה שימושית לנהג הממוצע. יותר הגיוני היה לו החלוקה היתה לפי שעות, לא על פי שימושים. אלא שאז הטקסט כנראה היה מסובך עוד יותר.

כמאמין בביטוי ‘תמונה אחת שווה אלף מילים’, יצרתי את האינפוגרפיקה הבאה:

תמונה שווה אלף מילים

אני חושב שהתמונה ממחישה באופן מהיר לא רק מה מותר לעשות עכשיו, אלא עד מתי, החל ממתי, וכן מידע שעד עכשיו לא ניתן היה להבין בקלות מהתמרור (הנתיב משמש לחניה למשך כמעט חצי יממה במהלך השבוע ו-66% מהזמן בימי שישי [ו-100% בסופ”שים!] {ועוד אנשים מתלוננים על כך שגוזלים להם חניה!})

הרעיון הזה עדיין מאד ראשוני, ואשמח לדעת מה דעתכם עליו. האם הוא שמיש? יש בעיות שאני לא רואה עם תמרורים מסוג זה? איך הייתם מגיבים לו הייתם רואים תמרור שכזה ברחוב? ראיתם דבר דומה בחו”ל? או אולי אפילו בארץ?

אשמח לדעת.

2 Comments on "תמרור הוריה לנתיב רב-שימושי. הצעה"

  1. אני חושבת שמצאתי מה יוכל לשדרג לך את השלט. מה שלי הפריע, זה הצורך להתאים שעון לתמונה אינפוגרפית שמצויירת בעיגול – כמו שעון, רק שהשעות לא נמצאות באותו מיקום.
    עכשיו ייתכן שאתה משתמש בשעון דיגיטלי, אז העניין המרחבי של מיקום השעה פחות רלבנטי לך.
    אבל לחלק האנשים זה עדיין יוצר דיסונס תפיסתי שכזה ויכול לפגוע ביכולת להתמצא בקלות בתוך השלט, תוך פעולת המאטצ’ינג למה השעה אצלי עכשיו.
    מה גם שניסית למרוח יממה על 360 מעלות… אז זה באמת מקשה, כי אצלי למעלה בשעון זה 12, ויותר הגיוני שאתייחס ל-12 הזה כאל 12 בצהריים כי אז (לרוב) אני ערה ונוסעת בכבישים.

  2. בקיצור – נסה לשחק עם הפיכת השעות בשלט? גם החלק העליון זה מה שיותר מושך את העניין, והגיוני שרוב שעות הפעילות יתרכזו בו. זה מסתדר איכשהו?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*